Diamant... a pravý?

Je to věc po které věština žen touží. Je to věc, která spouští války mezi státy, je to věc, které se přezdívá mimo jiné „krvavé diamanty“, protože se většinou tahle surovina těží nelegálně v nelidských podmínkách. Ale to je samozřejmě známá věc. Do civilizovaných zemí se tyhle diamanty samozřejmě nedostanou. Resp. Dostanou, ale ne do kvalitních a ověřených obchodů.

To, jestli obchod prodává „čisté“ diamanty lze zjistit tak, že obchod disponuje nějakým ověřením nebo je registrován puncovním úřadem, který dokazuje, že prodáváné šperky v obchodě nejsou z nelegálního trho.

Diamant. Surovina rovná zlatu. Je průhledný, velice tvrdý – některé zemědělské nástroje mají v sobě kusy diamantu, především pily, protože prorazí i velmi silný materiál.

Jaké jsou způsoby, jak ověřit pravost diamantů?

To znamená, jeslti nejde o padělek – tzn, nejde o diamant, ale o jinou sloučeninu kovu?

Jedna z variant je zajít si ke klenotníkovi – zlatníkovi, ale k jinému, než u kterého jste diamant koupili a tam si Váš šperk nechat ověřit. Testovacím přístrojem pak zjistíte na 100%, zda je diamant pravý nebo ne... a vyjde Vás to třeba na pár stovek.

Pochybujete o pravosti kamene? Můžete ho rychle otestovat: "Diamant odpuzuje vodu. Když ho do ní ponoříte a pak vytáhnete, měla by po něm hned stéct. Naopak mastnotu diamanty přitahují: zkuste si s ním chvíli hrát v dlani, aby nabral mastnotu z Vašich rukou. Pak ho zkuste přilepit na nakloněné sklo. Je-li pravý, bude držet. Plagiát po skle sklouzne."

 

Ověření pravosti diamantu v obýváku

 

Jaké jsou další způsoby? Věděli jste, že to dokážete I Vy sami doma? Jistota správného výsledku je sice o něco menší, než výsledek od klenotníka, ale proč to nezkusit? Bude to stat za to!

 

Jako v příkladu výše, psal jsem, že diamant odpuzuje vodu. Když na něj tedy dýchnete tak, aby se zapařil …počkáte a voda nezmizí, může jít o falzifikát!

 

Pokud Váš koupený diamant “dýchacím” testem neprojde, zkuste další postup.

 

Podívejte se, v čem je diamant zasazen. Když už zloději šetří, tak pořádně a to tak, že diamanat zasadí do levného kovu. Dejte is pozor, aby na něm nebylo vyryto C.Z. To neznamená, že byl vyroben v České republice! Přiznávám, tohle může být velice matoucí pro ty, kteří se v oboru příliš neorientují. C.Z. znamená Cubic Zirconia, což je jeden z několika druhů umělotin.

 

Třetí možností je zapůjčení klenotnické lupy od klenotníka. Otázka je, zda k tomu svolí a za jakých podmínek.

 

Poslední bod Vás může varovat před slovíčkařením. Když v životě uslyšíte slovo „pravý diamant“, může jít o „pravý“, ale vyrobený laboratorně, takže ve skutečnosti o žádný pravý nejde.

 

Závěrem před koupí diamantu

 

Doporučení je jednoduché – nekupujte v prvním obchodě, který uvidíte. Nekupujte v obchodech, které vypadají podezřele a tady pozor, obchod, či eshop se může tvářit jako naopak kvalitní, ale může prodávat padělky. Ověřte si reference obchodu – musí je mít – tedy alespoň takový, který nic neskrývá. Buďte si jistí, že kupujete správně.

 

... A pojďme si popovídat o drahokamech obecně, kam diamanty samozřejmě patří.

 

Drahokamy

Všichni víme, že jsou cenné, krásné a každá žena i mnoho mužů by si jistě přálo je vlastnit. O čem je řeč? O drahokamech. Chytré knihy praví, že se jedná o minerál nebo jeho odrůdu. Cenný je právě díky svým neobvyklým estetickým vlastnostem, a proto je používán zejména jako šperk či jeho součást.

Hlavní druhy drahokamů

Nejznámějšími druhy těchto cenných nerostů jsou určitě diamant, smaragd, rubín, safír nebo opál. Každý je trochu jiný, avšak všechny jsou bezesporu krásné.

Diamant bývá bezbarvý, nebo mívá různé odstíny žluté, vybroušený diamant je pak označován jako briliant.

Smaragd má barvu zelenou, rubín je pak červený, safír zase modrý a opály bývají pestrobarevné.

Cena za takový drahokam se odvíjí zejména od jejich kvality, velikosti a vzácnosti. Je logické, že čím větší kámen je, tím je dražší.

Diamanty se získávají prostřednictvím těžby. Jejich naleziště jsou v různých koutech světa a to buď v říčních tocích či v horninách.

Vytěžený drahokam je pak nutné upravit broušením a leštěním případně dalším tvarováním.

Nejčastější využití

Nejčastější využití jakýchkoliv drahokamů je ve šperkařství. Najdeme jimi tedy osázeny prsteny, náušnice i náhrdelníky. Nejsou výjimkou ani hodinky či náramky.

Drahokamy se vžily jako nutná a tím pádem běžná součást snubních prstenů. Budoucí nevěsty se tak rády před svými kamarádkami pochlubí blyštivým drahokamem zasazeným do prstenu jako koruna.

Nádherné šperky zdobené drahokamy nesmí chybět na žádné slavnostní události, každá žena by tak měla mít doma alespoň jeden luxusní kousek s pár cennými kamínky. Kdo si pravé drahokamy nemůže dovolit, lze je nahradit polodrahokamy, což jsou minerály, jež nesplňují přísná kritéria proto, aby byly zařazeny mezi drahokamy, jejich krása je však také značná, cena zase příznivější. Mezi polodrahokamy pak patří třeba známý a oblíbený zirkon, granát nebo jantar.